106k views
16 votes
Lainey bought a set of 20 markers for $6
What is the cost of 111 marker?

1 Answer

7 votes

Answer:

370

Explanation:

First find the unit rate aka price per pencil: 20 divided by 6 equals 3.333

Then find amount for all pencils

3.333 by 111 is 369.963

Then we round up to have a realistic amount of pencils to 370

User Dimaaan
by
4.7k points