10.9k views
1 vote
Question 4

5 pts
Judy bought 5 pounds of gummy bears for $6.25. What was the
unit price per pound?
O $1.25 per pound
O $2.00 per pound
O $25.00 per pound
O $1.50 per pound

User Zzyzy
by
7.7k points

1 Answer

7 votes

Answer:

$1.25 per pound

Explanation:

1.25 x 6 = 6.25

User Ivan Kvyatkovskiy
by
8.0k points