8.7k views
10 votes
Store A cost $6 for 3 boxes. Store B costs $5 for 2 boxes. Which store has the better deal? How do you know? please hurry​

2 Answers

9 votes

Given:

  • Store A costs $6 for 3 boxes.
  • Store B costs $5 for 2 boxes.

To find: Which store has the better deal.

Answer:

In order to do so, we'll need to divide the cost by the number of boxes to retrieve the cost of 1 box. The store with the lowest price for 1 box will have the better deal.

Let's first see what a box costs in Store A.


\sf (Cost)/(Number\ of\ boxes)\ =\ Cost\ of\ one\ box\\\\\\(6)/(3)\ =\ 2

At Store A, the cost of a box is $2.

Now let's see what a box costs in Store B.


\sf (Cost)/(Number\ of\ boxes)\ =\ Cost\ of\ one\ box\\\\\\(5)/(2)\ =\ 2.5

At Store B, the cost of a box is $2.5.

Since the cost at Store B seems to be a slightly higher price, Store A has the better deal.

Hope it helps. :)

User Hzqelf
by
8.1k points
5 votes

Hi there! Your answer to the problem would be Store A..

Step By Step Explainaction:

So we know that store A’s boxes cost $6 for each 3 boxes, and store be cost 5$ for 2 boxes.

Divide 6 with 3 since you want to know how much one would cost. 6 divide 3=6. Let check again by doing multiplication. 3x2 is also 6. This means that the cost for each box for Store A would be 2$.

Store B is the same but dividing 5$ with 2. 2x2=4 but we need to know 5. But 1 is actually .5 or 50% of 2. So it would be 2.5 or 2 and a remainder of 1. Same things...

So it would be Store A that gives cheaper cost. $2>$2.5

User Pankhuri Agarwal
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories