Final answer:
To earn a total of $12, Jessica needs to sell 16 cups of lemonade.
Step-by-step explanation:
To find out how many cups of lemonade Jessica needs to sell to earn a total of $12, we need to determine the rate at which she earns money per cup of lemonade. By dividing the amount of money earned by the number of cups sold, we can find the rate. In this case, Jessica earned $6 by selling 8 cups of lemonade, so her rate is $6/8 cups = $0.75 per cup. To earn a total of $12, Jessica needs to sell $12/$0.75 = 16 cups of lemonade.
Learn more about earning money by selling cups of lemonade