49.1k views
0 votes
10 gallons of gasoline cost $30. The cost of gasoline per gallon is? and gallons per dollar are?

1 Answer

5 votes

Answer:

Explanation:

The cost of gasoline per gallon is $30/10 gallons = $3/gallon, and gallons of gasoline per dollar are 10 gallons/$30 = 0.33 gallons/dollar.

User Antwann
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories