menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A bag of 8 apples costs $2.88. What is the cost of one apple?
asked
Oct 9, 2023
91.2k
views
20
votes
A bag of 8 apples costs
$2.88. What is the cost of
one apple?
Mathematics
high-school
Schankam
asked
by
Schankam
5.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
2.88/8 is .36 cents
Little King
answered
Oct 10, 2023
by
Little King
4.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
8
votes
Answer:
About 36 cents
Explanation:
2.88 divided by 8 comes out to 0.36
Thab
answered
Oct 15, 2023
by
Thab
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.1m
answers
Other Questions
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
WILL UPVOTE EVERY ANSWER! MULTIPLE CHOICE! Solve for Y. 8-8y=2y+78 A)y=7 B)y=70 C)y=-7 D)y=-70
maggie has only dimes and quarters in her purse. she has 27 coins with a total value of 4.05. how many dimes does maggie have in her purse
Help me please!! asap!
Help me pls. I will give you 16 points Please
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org