Answer:
The three gallon container is the better buy. See below.
Explanation:
8 pints
2 pints = 1 quart.
8 pints = 4 quarts.
4 quarts = 22.64 Divide by 4
1 quart = 5.66
3 gallons.
1 gallon = 4 quarts
3 gallons = 12 quarts.
The cost of 1 quart = 54.48/12 = 4.54