7.5k views
2 votes
Can I get some help please

Can I get some help please-example-1
User Azriebakri
by
5.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

The three gallon container is the better buy. See below.

Explanation:

8 pints

2 pints = 1 quart.

8 pints = 4 quarts.

4 quarts = 22.64 Divide by 4

1 quart = 5.66

3 gallons.

1 gallon = 4 quarts

3 gallons = 12 quarts.

The cost of 1 quart = 54.48/12 = 4.54

User Milena Petrovic
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.