213k views
0 votes
You spent a total of $10 for one notebook and a bunch of pencils. If the notebook was $4.50 and each pencil cost $0.25, how many pencils did u buy?

1 Answer

3 votes

Answer:

you should have bought 22 pencils.

Explanation:

since you bought a notebook for $4.50 you have $5.50 left, divide 5.50 by .25 and you will get 22 (pencils)

10-4.50

5.50 / .25 = 22

User Filipe Freire
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories