118k views
21 votes
A gardener is paid $54 for 6 hours work.How much he paid for 4 hours work

User NemoXP
by
4.7k points

2 Answers

11 votes

Answer:

$36

Explanation:

so first you have to find the unit rate (how much money he was paid for one hour of work). to do that do 54/6 which equals 9. now we know that he gets $9 for every hour of work so all we have to do is multiply by 4.

9 x 4 = $36

User Lzypenguin
by
4.7k points
6 votes
He gets paid $36 for working 4 hours
User Jabaa
by
5.1k points