186k views
0 votes
)P4 Unit prices with unit conversions KJ8

) An 8-cup carton of chocolate milk costs $2.08. What is the price per pint
Submit

User Maliek
by
6.9k points

1 Answer

6 votes

Final answer:

To find the price per pint of an 8-cup carton of chocolate milk, divide the price by the number of pints it contains (which is obtained by converting cups to pints).


Step-by-step explanation:

To find the price per pint of an 8-cup carton of chocolate milk, we need to convert cups to pints. Since there are 2 cups in a pint, we can divide the price of the carton by the number of pints it contains. In this case, an 8-cup carton would contain 4 pints (8 cups / 2 cups per pint), so we divide $2.08 by 4 to get the price per pint. The price per pint of the chocolate milk is $0.52.


Learn more about calculation of price per pint of chocolate milk

User Varun Maggo
by
7.2k points