186k views
0 votes
)P4 Unit prices with unit conversions KJ8

) An 8-cup carton of chocolate milk costs $2.08. What is the price per pint
Submit

User Maliek
by
7.7k points

1 Answer

6 votes

Final answer:

To find the price per pint of an 8-cup carton of chocolate milk, divide the price by the number of pints it contains (which is obtained by converting cups to pints).


Step-by-step explanation:

To find the price per pint of an 8-cup carton of chocolate milk, we need to convert cups to pints. Since there are 2 cups in a pint, we can divide the price of the carton by the number of pints it contains. In this case, an 8-cup carton would contain 4 pints (8 cups / 2 cups per pint), so we divide $2.08 by 4 to get the price per pint. The price per pint of the chocolate milk is $0.52.


Learn more about calculation of price per pint of chocolate milk

User Varun Maggo
by
8.2k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.