212k views
0 votes
A 2 pound bag of broccoli cost $1.60 what is the price per ounce?

User Philonous
by
7.1k points

2 Answers

7 votes
If 1 pound is 16 ounces, we can convert the 2 pounds into ounces which is 32 ounces then divide 1.60 by 32 and that gives you $0.05 per ounce
User Ishpreet
by
7.7k points
3 votes

Answer:

$0.05

Explanation:

Convert the weight from pounds to ounces. Since 1 pound is equal to 16 ounces, a 2-pound bag is equal to 2 x 16 = 32 ounces.

Price per ounce = $1.60 / 32 ounces

=$0.05

User Richard H Fung
by
7.8k points