121k views
4 votes
Let f(t) be the the number of units produced by a company t years after opening in 2005. What is the correct interpretation of f(6) = 44,500?

User Rahsean
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer: 44500 units were produced in the year 2011.

Step-by-step explanation

t = number of years after 2005

t = 6 represents 6 years after 2005, so it represents the year 2005+6 = 2011.

Since the input t = 6 leads to the output f(t) = 44500, it means 44500 units were produced that year.

User Immersive
by
6.4k points