41.6k views
4 votes
I need help pls ASAP!

1. Melissa paid $201.25 for a pair of skis. This price includes a 30% rebate and a 15% tax. How much would she have paid the next day if the store takes an additional 10% off and the tax remains the same?

2. Three children, Anne, Sarah and Cathy must share and inheritance in the following manner. Anne receives 60% of Sarah's amount and Sarah receives 80% of Cathy's amount which is $2500. What is the total amount of the inheritance?

3. Ally buys an Ink pen for $7. She receives a 25% rebate and a 10% tax.
What is the:
- Amount of rebate;
- Price after reduction;
- Amount of taxes; and
- The final price.

1 Answer

3 votes

1. To calculate how much Melissa would have paid the next day, we need to follow these steps:

Step 1: Calculate the original price before the 30% rebate was applied.

Let x be the original price.

x - 0.3x = $201.25

0.7x = $201.25

x = $201.25 / 0.7

x ≈ $287.50

Step 2: Calculate the price after the additional 10% off.

Price after discount = x - 0.1x

Price after discount = 0.9x

Price after discount = 0.9 * $287.50

Price after discount ≈ $258.75

Step 3: Calculate the final price after the 15% tax.

Final price = Price after discount + 0.15 * Price after discount

Final price = $258.75 + 0.15 * $258.75

Final price ≈ $297.56

Therefore, Melissa would have paid approximately $297.56 the next day if the store takes an additional 10% off and the tax remains the same.

2. Let's determine the total amount of the inheritance:

Given:

Sarah receives 80% of Cathy's amount, which is $2500.

Anne receives 60% of Sarah's amount.

Step 1: Calculate Sarah's amount.

Sarah's amount = $2500 / 80% = $2500 / 0.8 = $3125

Step 2: Calculate Anne's amount.

Anne's amount = 60% * Sarah's amount = 0.6 * $3125 = $1875

Step 3: Calculate the total amount of the inheritance.

Total amount = Anne's amount + Sarah's amount + Cathy's amount

Total amount = $1875 + $3125 + $2500

Total amount = $7500

Therefore, the total amount of the inheritance is $7500.

3. Let's calculate the requested values for Ally's purchase:

Given:

Price of the ink pen = $7

Rebate = 25%

Tax = 10%

Step 1: Calculate the amount of the rebate.

Amount of rebate = 25% of the purchase price = 0.25 * $7 = $1.75

Step 2: Calculate the price after the reduction.

Price after reduction = Purchase price - Amount of rebate

Price after reduction = $7 - $1.75 = $5.25

Step 3: Calculate the amount of taxes.

Amount of taxes = 10% of the price after reduction = 0.1 * $5.25 = $0.525

Step 4: Calculate the final price.

Final price = Price after reduction + Amount of taxes

Final price = $5.25 + $0.525 = $5.775

Therefore, the calculations for Ally's purchase are:

- Amount of rebate: $1.75

- Price after reduction: $5.25

- Amount of taxes: $0.525

- The final price: $5.775

User Nvrs
by
7.5k points