122k views
5 votes
Question 2 0.5 points Save Answer A ball is kicked at an angle of 37° with the ground. What should be the initial velocity of the ball so that it hits a target that is 20 meters away at a height of 1.5 meters?

2 Answers

5 votes

Step-by-step explanation:

Initial velocity = v at 37 degrees

Vertical POSITION = v sin (37) t - 1/2 (9.81) t^2 = 1.5

Horizontal position = v cos (37) t = 20 re-arrange to: t= 20/(v cos(37))

Use this value of 't' in the vertical POSITION equation to get

v sin (37) * 20/ ( v cos(37)) - 4.95 ( 20/(v cos(37))^2 ) = 1.5

now solve this mess for 'v' :

20 tan 37 = 1980/ ( v^2 cos(37)^2 ) + 1.5

13.571 = 3104.33 / v^2

v = 15.124 m/s and t = 1.656 s

User Page
by
6.3k points
1 vote

Answer:

30×30,,

Step-by-step explanation:

20.5×37

20×1.5

30

User Akoprowski
by
7.7k points