87.9k views
5 votes
Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost

1 Answer

6 votes

Answer:

1.15

Explanation:

if 4 burgers cost 4.60, then 1 burger would be 4.60/4, which would be 1.15. To check, 1.15*4 is 4.60

User Johnathan Le
by
8.0k points

Related questions

1 answer
4 votes
44.7k views
2 answers
1 vote
196k views
1 answer
5 votes
189k views