182k views
2 votes
12 eggs for $3 what is the unit price

User Hythloth
by
7.4k points

1 Answer

3 votes
To find the unit price, you divide the total cost by the quantity. In this case, $3 for 12 eggs would mean:

$3 ÷ 12 = $0.25 per egg.
User Ivan Fork
by
7.3k points