114k views
3 votes
If you get $28 for washing 07 cars. How many dollars do you get for washing two cars?

User Charleston
by
7.5k points

2 Answers

5 votes

Answer: 8 dollars

Explanation:

its mental math for me cant give one

User Bon Ryu
by
7.5k points
4 votes

Answer:

$8

Explanation:

Solve this problem by using a proportion or unit rate. Here are both methods:

1. proportion

$28 is to 7 cars as $x is to 2 cars

28/7 = x/2

4 = x/2

x = 8

Answer: $8 for 2 cars

2. unit rate

The unit rate is dollars per car. "Per" means division, so we divide the number of dollars by the number of cars.

$28 / 7 cars = $4/car

The unit rate is $4/car.

Now we multiply the number of cars whose cost we need to find by the unit rate.

2 cars × $4/car = $8

Answer: $8 for 2 cars

User Florian Pilz
by
8.6k points