Answer:
$8
Explanation:
Solve this problem by using a proportion or unit rate. Here are both methods:
1. proportion
$28 is to 7 cars as $x is to 2 cars
28/7 = x/2
4 = x/2
x = 8
Answer: $8 for 2 cars
2. unit rate
The unit rate is dollars per car. "Per" means division, so we divide the number of dollars by the number of cars.
$28 / 7 cars = $4/car
The unit rate is $4/car.
Now we multiply the number of cars whose cost we need to find by the unit rate.
2 cars × $4/car = $8
Answer: $8 for 2 cars