78.1k views
3 votes
A grocery store sells a bag of 4 oranges for $2.48. How much for 5 oranges

User Vame
by
8.4k points

1 Answer

5 votes

Answer: $3.10

Explanation:

5 oranges * $2.48/4 oranges =

5 oranges * $0.62/1 orange=

5 oranges/1 orange * $0.62=

5/1 x 0.62=

5 x 0.62=$3.10

User Davejagoda
by
9.0k points

No related questions found