47.6k views
4 votes
A 6 yard peice of ribbon coasts 11.16 what is the price per foot

User Sufia
by
8.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.62 per foot

Explanation:

1 yard = 3 feet

6 yards = 18 feet

$11.16/18 feet = $0.62 per foot

User BigTobster
by
7.8k points