41.1k views
5 votes
100pts!

Apples cost $2.75 per pound. Jenna paid a total of $11 for apples.
How many pounds of apples did Jenna buy?

1 Answer

6 votes

Answer:

4 pound.

Explanation:

Each apple costs: 2.75 dollars

Jenna paid: 11 dollars

Let the no. of apples be x

Then,Cost of x apples: 2.75*x dollars

Since we have to find apples Jenna bought, we equal it to 11 dollars.

Hence,

  • 2.75*x = 11
  • x = 11/2.75
  • x = 4[Divide both side by 2.75]

Hence Jenna bought 4 pound apples.

User Exophase
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories