Required Answer :
Explanation:
Celeste had 30 pieces of bubblegum.
- Each piece of bubblegum cost $.12 each.
- Cost of one piece of bubblegum = $ 0.12
Cost of 30 pieces of bubblegum,
= cost of one piece of bubblegum × 30
= $0.12 × 30
= $3.6
Hence, she would pay $3.6 for all 30 pieces of bubblegum.