108k views
4 votes
Acartravelingat15m/sstartstodeceleratesteadily.Itcomestoacompletestopin10seconds.Whatisit'sacceleration? a. 1500 m/s b. -1.5 m/s c. 1.5 m/s d. 150 m/s

User Unfra
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

b. -1.5 m/s²

Step-by-step explanation:

Given the following data;

Initial velocity = 15m/s

Time = 10 seconds.

Since the car came to rest, final velocity = 0m/s

To find acceleration;

In physics, acceleration can be defined as the rate of change of the velocity of an object with respect to time.

This simply means that, acceleration is given by the subtraction of final speed from the initial speed all over time.

Mathematically, acceleration is given by the equation;


Acceleration (a) = (initial \; speed - final \; speed)/(time)


a = (v - u)/(t)

Where,

a is acceleration measured in
ms^(-2)

v and u is initial and final speed respectively, measured in
ms^(-1)

t is time measured in seconds.

Substituting into the equation, we have;


Acceleration, a = (0 - 15)/(10)


Acceleration, a = (-15)/(10)

Acceleration = -1.5 m/s²

User Dazedandconfused
by
7.9k points