15.8k views
3 votes
A block of metal has dimensions of 4.50 cm by 3.20 cm by 5.00 cm and its density is 2.02 g/cm3. What is the mass of the metal?

User Dmmfll
by
7.3k points

1 Answer

6 votes

Answer:


\huge{ \boxed{145.44 \: g}}

Step-by-step explanation:

The mass of the metal can be found by using the formula;

mass = density × volume

From the question

density = 2.02 g/cm³

Since the metal was described as a block the volume of the metal is;

volume = 4.5 × 3.2 × 5 = 72 cm³


\therefore \: mass = 2.02 * 72 \\ = 145.44 \: g

User Kunif
by
7.4k points