144k views
4 votes
2

O 10 pounds
O 100 newtons
O 10 newtons
O 100
20
28
30
What is the force on an object with mass = 10 kg, acceleration = 10 m/s²?

User Mtb
by
6.5k points

1 Answer

1 vote

Final answer:

The force on an object with mass = 10 kg and acceleration = 10 m/s² is 100 newtons.


Step-by-step explanation:

The force on an object can be calculated using the formula force = mass × acceleration. In this case, the mass is 10 kg and the acceleration is 10 m/s². So, the force on the object would be force = 10 kg × 10 m/s² = 100 newtons.


Learn more about Force on an object

User Toholio
by
7.0k points