19.6k views
14 votes
Emily bought a pack of 5 folders for $15.30. What was the unit price?

User Adam Maass
by
5.0k points

2 Answers

6 votes
The unit price is $3.06
User Sunil Gulabani
by
5.3k points
9 votes

Answer:

The unit price is $3.06

Explanation:

Unit price is how much I unit of something costs. Therefore in order to find the unit price you just divide the total price by the number of units (in our case 5 folders). And so we get...

$15.30 / 5 = $3.06

User Yakiv Mospan
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.