Calvin works at a facility which processes apples. It costs the facility $0.68 to make either a jar of applesauce or a bottle of apple juice. Due to the nature of the process and contractual agreements, Calvin’s facility must make and sell three jars of applesauce for every two bottles of apple juice. A jar of applesauce sells for $2.20, and a bottle of apple juice sells for $3.15. If the facility has annual overhead costs of $368,500, not including production costs, how many bottles of apple juice will the facility have sold when it breaks even every year? Round to the nearest whole bottle, if necessary.
a.
38,789
b.
77,579
c.
116,368
d.
167,500