111k views
25 votes
Hi please help me as soon as possible:

Rimo spends £588 on a plane ticket and $130 on airport tax. Using £1 = $1.34, what percentage of the total cost does Rimo spend on airport tax?
Give your answer rounded to 1 dp.

PLEASE HURRY I'VE POSTED THREE TIMES THIS QUESTION BUT NO ANSWERS ONLY WATCHERS

User Salahudin
by
7.2k points

1 Answer

9 votes

Answer:

Percentage = 14.2%

Explanation:

Given the following data;

Cost of plane ticket = £588

Airport tax = $130

£1 = $1.34

To find the percentage of the total cost spent on airport tax;

First of all, we would convert the ticket cost in pounds (£) to dollars ($).

Cost of plane ticket = £588 to $ = 588 * 1.34 = $787. 92

Total cost = Cost of plane ticket + Airport tax

Total cost = 787. 92 + 130

Total cost = $917.92


Percentage \; cost = \frac {130}{917.92} * 100


Percentage = 0.1416 * 100

Percentage cost = 14.16 to 1 d.p = 14.2%

Therefore, the percentage of the total cost spent on airport tax by Rimo is 14.2 percent.

User Shekh Akther
by
7.7k points