Answer:
θ ≈ 65.5°
Explanation:
the arc length (l) is calculated as
l = circumference of circle × fraction of circle
= 2πr ×
( r is the radius )
given r = 7 and l = 8 , then
8 = 2π × 7 ×
( multiply both sides by 360 to clear the fraction )
2880 = 14π × θ ( divide both sides by 14π )
= θ , then
θ ≈ 65.5° ( to 1 decimal place )