168k views
2 votes
The grocery store is having a sale on apples. If you buy 8 pounds and it costs $16.00, what is the unit rate of price per pound?(

User Phil Ross
by
7.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$2 per pound of apples.

Step-by-step explanation: $2 X 8 = 16

User Urema
by
7.6k points
3 votes

Answer: To find the unit rate of price per pound, you need to divide the total cost by the total weight. The total cost is $16.00 and the total weight is 8 pounds. Therefore, the unit rate for the price per pound of apples is $2.00/pound.

User Hans De Jong
by
6.8k points