Answer:
$2 per pound of apples.
Step-by-step explanation: $2 X 8 = 16
Answer: To find the unit rate of price per pound, you need to divide the total cost by the total weight. The total cost is $16.00 and the total weight is 8 pounds. Therefore, the unit rate for the price per pound of apples is $2.00/pound.
8.5m questions
11.2m answers