59.7k views
11 votes
Show step by step......​

Show step by step......​-example-1
User Dijkgraaf
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

Amount paid for first 100 watches = (65% of 80) *100


=(65)/(100)*80*100\\\\= 65*80\\= 5200

Amount paid for next 50 watches = (55% of 80) * 50


= (55)/(100)*80*50\\\\= 55 * 8 * 5\\\\= 2200

Remaining watches = 280 -(100+ 55)

= 280 - 155 = 125

Amount paid for 125 watches = (45% of 80) *125


= (45)/(100)*80*125\\\\= 45 * 20 * 5\\\\= 4500

Amount received by the watch maker = 5200 + 2200 + 4500

= £ 11900

User Roubi
by
6.9k points