124k views
1 vote
Let θ be an acute angle such that cosθ = 1/3. Find the value of tanθ.

1 Answer

3 votes

Answer:
tan θ = 2.74

Explanation:

  • given that cos θ =
    (1)/(3) , to find angle we do the inverse which is
    cos^(-1)(1/3) =θ , and we get θ =around 70 degree.
  • tanθ ⇒ tan (70 °) = 2.75
User Snehal Poyrekar
by
7.2k points