124k views
3 votes
(e) Sunita brought 6 kg oranges for Rs 540. (a) Find the unit cost of orange?


User Tinggo
by
7.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Each unit costs 90 RS.

Explanation:

RS 540 / 6 kg = 90 RS

User Klendi
by
6.5k points