menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
(e) Sunita brought 6 kg oranges for Rs 540. (a) Find the unit cost of orange?
asked
Jul 22, 2024
124k
views
3
votes
(e) Sunita brought 6 kg oranges for Rs 540. (a) Find the unit cost of orange?
Mathematics
high-school
Tinggo
asked
by
Tinggo
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
Each unit costs 90 RS.
Explanation:
RS 540 / 6 kg = 90 RS
Klendi
answered
Jul 27, 2024
by
Klendi
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 24, 2024
72.8k
views
The phone call between astronaut Sunita Williams and marine biologist Tim Shank on January 26, 2007, was the first of its______ was orbiting 220 miles from Earth, and Shank was 2 miles deep in the ocean.
Leybi
asked
Nov 24, 2024
by
Leybi
8.6k
points
English
high-school
1
answer
0
votes
72.8k
views
asked
Jan 10, 2024
233k
views
Sunita creates a scale model of an aeroplane. The scale of the model is 4 cm to 13 m. Sunita's model has a wingspan of 21 cm. What is the wingspan of the real aeroplane? A) 68 m B) 84 m C) 52 m D) 65 m
Blue Lovag
asked
Jan 10, 2024
by
Blue Lovag
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
233k
views
asked
Mar 4, 2024
26.6k
views
Your best friend Sunita has fallen into bad company she miss the school often to go out with friends or watch movies. you are very considered. make a diary entry to record your feelings about the samej
CraigTeegarden
asked
Mar 4, 2024
by
CraigTeegarden
7.9k
points
English
high-school
1
answer
0
votes
26.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org