124k views
3 votes
(e) Sunita brought 6 kg oranges for Rs 540. (a) Find the unit cost of orange?


User Tinggo
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Each unit costs 90 RS.

Explanation:

RS 540 / 6 kg = 90 RS

User Klendi
by
7.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories