146k views
1 vote
A store advertises 4 pounds of apples for $6.00, what is the cost for 1 pound of apples

User Guapo
by
7.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:Because if you divide the total cost of $6.00 by the number of pounds (4), you get the cost per pound of apples, which is $1.50.

User Mager
by
7.7k points