Answer:
$0.01 per pound
Explanation:
Given that Sweet Sugar costs $30.00 for 100 pounds, and Super Sugar costs $3.10 for 10 pounds, you want to know Suman's savings per pound if he buys Sweet Sugar.
Unit price
The price per pound is found by dividing the cost by the number of pounds:
$30/100 = $0.30 . . . per pound (Sweet Sugar)
$3.10/10 = $0.31 . . . per pound (Super Sugar)
The price difference is ...
Sweet Sugar - Super Sugar = $0.30 -0.31 = -$0.01
Suman saves $0.01 per pound if he buys Sweet sugar.
__
Additional comment
The cost per pound for Super Sugar in the 3.75 pound package is $0.309333.... This value rounds to $0.31 per pound. The cost per pound for other package sizes of Super Sugar is $0.31 (exactly).
<95141404393>