66.5k views
2 votes
Based on the table showing the price of buying different amounts of two brands of sugar, Suman determined that Sweet Sugar is the better buy based on price alone. How much money per pound will Suman save if he buys the Sweet sugar brand?

Based on the table showing the price of buying different amounts of two brands of-example-1
User BrockLee
by
7.8k points

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.01 per pound

Explanation:

Given that Sweet Sugar costs $30.00 for 100 pounds, and Super Sugar costs $3.10 for 10 pounds, you want to know Suman's savings per pound if he buys Sweet Sugar.

Unit price

The price per pound is found by dividing the cost by the number of pounds:

$30/100 = $0.30 . . . per pound (Sweet Sugar)

$3.10/10 = $0.31 . . . per pound (Super Sugar)

The price difference is ...

Sweet Sugar - Super Sugar = $0.30 -0.31 = -$0.01

Suman saves $0.01 per pound if he buys Sweet sugar.

__

Additional comment

The cost per pound for Super Sugar in the 3.75 pound package is $0.309333.... This value rounds to $0.31 per pound. The cost per pound for other package sizes of Super Sugar is $0.31 (exactly).

<95141404393>

User DadyByte
by
7.7k points