Step-by-step explanation:
Work = force * distance
the bact has to overcome the frictional force to maintain constant speed
so force = .1 micro N
distance = 100 micro m/s * 1 s = 100 micro m
.1 microN * 100 micro m= 1 x 10^-7 N * 1 x 10^-4 m = 1 x 10^-11 Joules