220k views
0 votes
Laundry detergent is priced 20 ounces for $3.40 or 14 ounces for $2.10. What is the unit rate of the laundry detergent that is better value

User Djschwartz
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

this question is very simple just divide the ounces by the dollar 20/3.40

and 14/2.1 the result that gives you the lowest is the answer

User Woojun
by
8.1k points