190k views
1 vote
A dozen donuts cost $6 at Betty’s bakery. They cost $.80 each at the grocery store. If you only want 8 donuts, where should you buy them

1 Answer

6 votes

Answer:

You should buy 8 donuts at Betty's bakery

Explanation:

It is given that 12 donuts cost $6 at Betty's bakery.

Each donut costs $0.80 at the grocery store.

Using this information, we can find the unit rate of each store and figure out where you should buy your donuts.

Unit rate = (total cost/number of items)

Betty's Bakery -
(6)/(12) = $0.50 per donut

Grocery store - $0.80 per donut

Now we can multiply the unit rate by 8 donuts to see which store has the lesser price:

Betty's Bakery - $0.50*8=$4.00 for 8 donuts

Grocery store - $0.80*8=$6.40 for 8 donuts

It costs $2.40 more to buy 8 donuts at the grocery store than at Betty's bakery.

Buy from Betty's bakery.

User Scott Baker
by
7.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories