Sure! Let's solve the problem together.
At the grocery store, a dozen donuts cost $6, which means each donut costs $6/12 = $0.50.
If you only want 8 donuts, it would cost you 8 * $0.50 = $4 at the grocery store.
So, you should buy them at the grocery store since it's cheaper!