216k views
0 votes
Pls help!!

1000 L of nitrogen and 2400 L of hydrogen are mixed to produce ammonia. The volume of ammonia produced is

A. 1200 L

B. 1000 L

C. 2400 L

D. 1600 L

1 Answer

4 votes

Answer: D. 1600 L

Step-by-step explanation:

According to avogadro's law, 1 mole of every substance occupies 22.4 L at STP and contains avogadro's number
6.023* 10^(23) of particles.

To calculate the moles, we use the equation:


\text{Number of moles}=\frac{\text{Given volume}}{\text {Molar volume}}


\text{Number of moles of nitrogen}==(1000L)/(22.4L)=44.6moles


\text{Number of moles of hydrogen}==(2400L)/(22.4L)=107.1moles


N_2(g)+3H_2(g)\rightarrow 2NH_3(g)

According to stoichiometry :

3 moles of
H_2 require 1 mole of
N_2

Thus 107.1 moles of
H_2 will require=
(1)/(3)* 107.1=35.7moles of
N_2

Thus
H_2 is the limiting reagent as it limits the formation of product and
N_2 is the excess reagent.

As 3 moles of
H_2 give = 2 moles of
NH_3

Thus 107.1 moles of
H_2 give =
(2)/(3)* 107.1=71.4moles of
NH_3

Volume of
NH_3=moles* {\text {Molar volume}}=71.4moles* 22.4L/mol=1600L

Thus volume of ammonia produced is 1600 L

User Sheron
by
7.6k points