Answer: Maricopa Success invested $13,350 in CDs, $38,350 in bonds, and $23,300 in stocks.
Explanation:
Let x be the amount invested in CDs.
Then, the amount invested in bonds would be (x + $25,000) and the amount invested in stocks would be ($75,000 - x - (x + $25,000)) = ($50,000 - 2x).
The annual income from the investments is $4,142.5, so we can set up the following equation:
0.0375x + 0.038(x + $25,000) + 0.103($50,000 - 2x) = $4,142.5
Simplifying the equation, we get:
0.0755x + $5,150 = $4,142.5
0.0755x = -$1,007.5
x = -$1,007.5 / 0.0755
x = $13,350
Therefore, the amount invested in CDs is $13,350.
The amount invested in bonds is $13,350 + $25,000 = $38,350.
The amount invested in stocks is $75,000 - $13,350 - $38,350 = $23,300.
So, Maricopa Success invested $13,350 in CDs, $38,350 in bonds, and $23,300 in stocks.