64.7k views
4 votes
Alyssa plants 1/5 of a row in her garden every 2/3 of an hour.

How many rows does Alyssa plant per hour?

A-- 3 1/3
B-- 2/15
C-- 7 1/2
D-- 3/10
A certain brand of coffee costs $6.99 for 24.2 ounces. What is the unit rate?
Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

$____ per oz.

User Thanasi
by
7.4k points

2 Answers

1 vote
Answer



B for Alyssa: $0.29 per oz or 29 cents per oz


User AndyS
by
8.4k points
1 vote

Answer:

B for alyssa : $0.29 per oz, or 29 cents per oz.

Explanation:

find common denominator

1x3=3 5x3=15 so 3/15

2x5=10 3x5=15 so 10/15

To find a unit rate, divide the numerator AND denominator by the denominator. The rate is $6.99/24.2 ounces. We will divide $6.99 by 24.2, and 24.2 ounces by 24.2. The answer will be $0.288843/1 ounce. If we round, it will be $0.29/1 ounce.

User Yshak
by
7.1k points