139k views
3 votes
you flip a coin 12 times. it lands on tails 9 times. what is the experimental probability of landing on heads?

User Sticky
by
6.8k points

2 Answers

4 votes

Answer:

25%

Explanation:

U flipped a coin 12 times, it lands on tail 9 times. Now the probability of landing on head = 12-9

= 3

In percentage= 12\3 *100

=25%

User Farhat Zaman
by
7.7k points
6 votes

Answer:

0.25%

Explanation:

User Mortehu
by
7.9k points