41.6k views
0 votes
A student is making a solution of NaCl in water. If the student uses 7.76 grams of NaCl and enough water to make 5.13 liters of solution, what is the molarity of the student's salt solution?

User Bstory
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

M=moles/L solution

7.76 g. • 1 mol/58g = 0.134 mol NaCl

M= 0.134/5.13 = 0.000261 M
User Alani
by
7.1k points