104k views
3 votes
A 750-kg roller coaster car drops from rest at a height of 90.0 m along a frictionless track. If the coefficient of kinetic friction due to braking along a horizontal track at the end of the ride is 0.720, over what distance does the car need to brake to come to a complete stop?

1 Answer

1 vote
Roller coaster car's mass -
m
=
750

k
g
m=750 kg
Initial height -
h
1
=
90

m
h
1

=90 m
Coefficient of friction -
μ
k
=
0.72
μ
k

=0.72
User Jvkloc
by
6.7k points