78.7k views
2 votes
SF₄ + 2H₂O ➔ SO₂ + 4HF

the chemical used 700dm³ of sulfur tetrafluoride SF₄.

find answer for:
1) how many grams of hydrogen fluoride HF was formed?
2) how many grams of sulfur dioxide SO were produced?
3) how many dm³ (e.g.) sulfur dioxide SO₂ release?
4) how many grams of water H₂O were needed?
5) during the reaction, 1500 grams of hydrogen fluoride HF was formed. Calculate the percent yield of the reaction

If you can answer for 1-5 questions that'd be great.

User ViLar
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

To solve these problems, we first need to balance the chemical equation:

SF₄ + 2H₂O → SO₂ + 4HF

To find the mass of HF produced, we need to use the molar mass of SF₄ and the stoichiometry of the reaction.

Molar mass of SF₄ = 32.06 g/mol

Number of moles of SF₄ = 700 dm³ / 22.4 dm³/mol = 31.25 mol

From the balanced equation, 1 mol of SF₄ produces 4 mol of HF.

Number of moles of HF produced = 31.25 mol x 4 = 125 mol

Molar mass of HF = 20.01 g/mol

Mass of HF produced = 125 mol x 20.01 g/mol = 2502.5 g or 2.5025 kg

To find the mass of SO₂ produced, we can use the same approach.

From the balanced equation, 1 mol of SF₄ produces 1 mol of SO₂.

Number of moles of SO₂ produced = 31.25 mol x 1 = 31.25 mol

Molar mass of SO₂ = 64.06 g/mol

Mass of SO₂ produced = 31.25 mol x 64.06 g/mol = 2001.56 g or 2.00156 kg

To find the volume of SO₂ released, we need to use the ideal gas law.

PV = nRT

Assuming the reaction takes place at standard temperature and pressure (STP), we have:

P = 1 atm

V = ?

n = 31.25 mol

R = 0.08206 L·atm/K·mol

T = 273 K

Solving for V, we get:

V = nRT/P = 31.25 mol x 0.08206 L·atm/K·mol x 273 K / 1 atm = 684.99 L or 0.685 m³

To find the mass of H₂O needed, we can use the stoichiometry of the reaction.

From the balanced equation, 1 mol of SF₄ reacts with 2 mol of H₂O.

Number of moles of H₂O needed = 31.25 mol x 2 = 62.5 mol

Molar mass of H₂O = 18.02 g/mol

Mass of H₂O needed = 62.5 mol x 18.02 g/mol = 1126.25 g or 1.12625 kg

The percent yield is calculated as the actual yield divided by the theoretical yield, multiplied by 100%.

Theoretical yield of HF = 125 mol x 20.01 g/mol = 2502.5 g or 2.5025 kg (same as in part 1)

Actual yield of HF = 1500 g

Percent yield = (actual yield / theoretical yield) x 100% = (1500 g / 2502.5 g) x 100% = 59.96%

Therefore, the percent yield of the reaction is approximately 59.96%.

User Darelle
by
8.3k points