Answer:
$0.3 per ounce
Explanation:
5 ounces = $ 1.50
To find unit price for one ounce, we divide the price with its units.
$1.50 ÷ 5 = $0.3
5 ÷ 1.50 = 0.30
therefore the unit price of an ounce of Pringles if 5 ounces cost $ 1.50 is $0.30
5.2m questions
6.8m answers