50.8k views
20 votes
What is the unit price of an ounce of Pringles if 5 ounces cost $ 1.50?

2 Answers

12 votes

Answer:

$0.3 per ounce

Explanation:

5 ounces = $ 1.50

To find unit price for one ounce, we divide the price with its units.

$1.50 ÷ 5 = $0.3

User Rudiger
by
5.2k points
6 votes

Answer:

$ 0.30

Explanation:

5 ÷ 1.50 = 0.30

therefore the unit price of an ounce of Pringles if 5 ounces cost $ 1.50 is $0.30

User Jschools
by
5.4k points