19.0k views
0 votes
Aldo buys a pack of 9 towels for $24.30. Find the unit price in dollars per towel. If necessary, round your answer to the nearest cent.

User Westranger
by
7.5k points

1 Answer

1 vote

Fist you do 24.30 divide by 9.

Which gives you 2.7 then all u need to do is add a zero.

$2.70

User Gil LB
by
7.6k points