71.6k views
2 votes
What is the wavelength of a yellow light with a frequency of 5.2 x 10¹⁴ Hz?

[?] × 10[?] m
c = 3.0 x 10^8 m/s​​

User Stib
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Answer:

57.69×10^8

Explanation:

wave length= wave speed/ frequency

= 3.0×10^8 m/s ÷ 5.2 ×10^ 14 Hz

=57.69× 10^8

User Jobayer Ahmmed
by
7.0k points