131k views
5 votes
A 3-gallon jug of juice costs $16.92. What is the price per quart?

1 Answer

7 votes
$1.41

First you need to convert the gallons to quarts
1 gallon = 4 quarts
4x3=12
There are 12 quarts

Next you need to find the price/quart
So you divide the price by the number of quarts
16.92/12=1.41

So the p/q is $1.41
User Brittiany
by
6.9k points