menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 3-gallon jug of juice costs $16.92. What is the price per quart?
asked
Nov 24, 2024
131k
views
5
votes
A 3-gallon jug of juice costs $16.92. What is the price per quart?
Mathematics
high-school
Samuel Grogan
asked
by
Samuel Grogan
6.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
7
votes
$1.41
First you need to convert the gallons to quarts
1 gallon = 4 quarts
4x3=12
There are 12 quarts
Next you need to find the price/quart
So you divide the price by the number of quarts
16.92/12=1.41
So the p/q is $1.41
Brittiany
answered
Nov 29, 2024
by
Brittiany
7.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 8, 2024
69.1k
views
the loving lemon company sells a 4-gallon jug of lemonade for $24. The sweet and sour company sells an eight pack of 1-quart bottles of lemonade for $16.00. Witch company has a higher unit price please
Michael Simbirsky
asked
Mar 8, 2024
by
Michael Simbirsky
8.9k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
69.1k
views
asked
Jan 13, 2016
221k
views
The lovin lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24 the sweet and sour company sells an eight pack of 1 quart bottles of lemonade for $16.00 wich company has a higher unit price explain your
Matthew Van Boheemen
asked
Jan 13, 2016
by
Matthew Van Boheemen
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
221k
views
asked
Jul 16, 2016
55.4k
views
the loving lemon company sells a 4 gallon jug of lemonade for $24. the sweet and sour company sells an eight pack of 1 quart bottles of lemonade for $16. which company has a higher unit price?
Avaynshtok
asked
Jul 16, 2016
by
Avaynshtok
8.4k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
0
votes
55.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org