Answer
E = h ν energy of photon
E = h c / λ ν = c / λ
E = 6.63E-34 * 3.00E8 / 410E-9
E = 6.63 * 3 / 4.10 E-19 = 4.85E-19 V
1 eV = 1.60E-19 * 1 = 1.60E-19
4.85 / 1.60 = 3 eV (a)
7.8m questions
10.5m answers